Jak zaplanować treningi w triathlonie?

Trening triathlonisty to trudna sprawa. Sam się pewnie o tym przekonałeś albo przekonasz, jeśli jeszcze nie trenujesz. Trzy dyscypliny, ograniczony zasób czasu, zmęczenie i brak ogólnodostępnych w sieci planów treningowych jakie np. mają biegacze.

Właśnie, dlaczego nie ma tych planów? Powód jest prosty – nie da się ułożyć planu, który będzie dobry dla wszystkich. W biegu masz jeden parametr, np. Twoja życiówka na danym dystansie. Taki parametr mówi już bardzo wiele i jest niezłym punktem wyjścia. W triathlonie masz 3 dyscypliny, dlatego życiówka typu 5:40 na HiM nic nie mówi, bo możesz ją osiągnąć np. będąc beznadziejnym biegaczem, niezłym kolarzem i przeciętnym pływakiem albo np. będąc przeciętnym w każdej z trzech dyscyplin. W skrócie – jest zbyt wiele czynników, które decydują o planie.

Jak zatem ćwiczyć?

Odpowiedź jest bardzo prosta albo wynajmiesz sobie trenera, który ułoży plan Twoich przygotowań (koszt od 150-500zł/msc.), albo ułożysz sobie plan samodzielnie. Ja zdecydowałem się ułożyć plan samodzielnie posiłkując się literaturą fachową (w szczególności książkami Joe Friela) oraz dyskusjami na forum triathlonowym z bardziej doświadczonymi kolegami.

Ułożenie planu nie jest trudne, choć oczywiście, bez doświadczenia trenerskiego, musisz liczyć się z popełnieniem błędów. Wiem, że mój plan nie będzie idealny, ale lepiej mieć niedoskonały plan, niż nie mieć żadnego. Układanie planu przebiega w kilku krokach, które opiszę w kolejnych notatkach.

  1. Po pierwsze ustalę swoje cele i imprezy na których chcę je zrealizować. (zobacz moje cele)
  2. Następnie ustalę roczny plan przygotowań (zobacz mój roczny plan przygotowań do 1/2 IM)
  3. Będę planował każdy kolejny tydzień treningów. Treningi tygodniowe oczywiście będę układał z małym wyprzedzeniem aby móc reagować na rozwój wypadków i dostosowywać je do różnych zdarzeń losowych. (Zobacz szczegółowe plany tydzień po tygodniu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *