Testy aplikacji do pływania Swimramp

swimmer

Jakiś czas temu wymyśliłem pewną koncepcję, która miała usprawnić treningi basenowe. Na początku przetestowałem koncepcję na sobie i było „wow”. Przetestowałem na znajomych i też było „wow”, więc postanowiłem iść tym tropem. Po wielu tygodniach zarwanych nocek, zamkniętych alfa-testach  użytkowników wreszcie doszedłem do miejsca, gdzie aplikację można pokazać światu. Was jako pierwszych chce zaprosić do otwartych testów.

 

Czym jest SwimRamp

Dobre pytanie. Kiedyś stworzyłem plan kolarski dla osób trenujących z pomiarem mocy. Pomiar mocy pozwolił zastąpić „teraz jedź mocno” (co to w ogóle znaczy mocno???) stwierdzeniem teraz jedź 190W, czyli dokładnym opisem wysiłku. Nagle okazało się, że zawodnicy jeżdżący średnimi 30-32km/h po roku zaczęli jeździć 35-36km/h… Działo się tak dlatego, że na każdej jednostce realizowali dokładnie to co powinni – nie jeździli ani za szybko, ani za wolno, ani za krótko, ani za długo.

Pomyślałem „kurcze, przydał by się taki pomiar mocy w pływaniu”.

I to jest właśnie SwimRamp – odpowiednik pomiaru mocy dla pływaków. 

Jako ciekawostkę powiem, że gdy zacząłem temat mojego pomysłu „drążyć” okazało się, że na podobnej zasadzie, tylko ze znacznie droższym sprzętem trenują profesjonaliści. Tak więc koncepcja wcale nie jest całkiem nowa, nowy jest tylko sposób jej realizacji, który obniża koszty prawie do zera.

Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta. Na początku musisz wyznaczyć sobie swoją prędkość CSS (Critical Swim Speed) – o CSS pisałem tutaj. Znów przez analogię CSS będzie w naszych treningach pełniło rolę kolarskiego FTP.

Znając tą wartość wpisujesz ją do aplikacji. Aplikacja generuje SPECJALNIE DLA CIEBIE trening w formacie plików dźwiękowych mp3. Na plikach masz nagrany cały przebieg treningu, czyli jakie zadania masz wykonać, jak szybko płynąć, jak długo ma trwać przerwa i wiele więcej.

Po każdej długości aplikacja będzie informowała Cię, czy płyniesz z dobrym tempem, oraz ile metrów zostało do końca. Czyli w skrócie na basen zabierasz prywatnego trenera, który przez cały trening liczy Twoje baseny, wyznacza zadania, tempa i kontroluje je ze stoperem.

Przykładowy fragment treningu

Przygotowałem dla Ciebie wycinek z treningu. Fragment zawiera blok składający się z 2 powtórzeń 50m w tempie 0:50/100m (czyli tempo bliskie rekordowi świata, teraz już wiesz jak to jest 😉 ). Trening z ustawieniami na basen 25m,  zwróć więc uwagę, że po każdych przepłyniętych 25m pływak otrzymuje feedback dźwiękowy informujący go, czy płynie w dobrym tempie (czyli czy dogonił „bzyczek”), ile mu zostało do końca oraz na końcu interwału jest informowany, co czeka go za chwilę.

 

Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda kompletny trening, to załączam przykład bardziej życiowy, czyli sesja jaka czeka mnie w najbliższy piątek. Jest to trening wytrzymałości tempowej.

Pliki dźwiękowe na basen 25m dla pływaka z CSS 1:47/100m: Wiktoria – pliki treningowe

Zwróć uwagę, ze każdy interwał, przerwa itp nagrane są jako osobne pliki – dzięki temu w razie nieprzewidzianych zdarzeń, bardzo łatwo możesz cofnąć się do początku interwału, albo np. rozpocząć interwał wcześniej co przydaje się na zatłoczonym basenie.

Jaki sprzęt jest potrzebny

Jedyną rzeczą, jakiej potrzebujesz jest wodoodporny odtwarzacz mp3 przeznaczony do pływania. Osobiście używam Overmax Activesound 1.1, które można kupić za 120-140zł. Jest to odtwarzacz mp3 ze zintegrowanymi słuchawkami.

Niestety dobór sprzętu to chyba najbardziej „newralgiczna” sprawa, gdyż słuchawki musza być szczelne, a ucho uchu nierówne, dlatego polecam przymiarkę/przetestowanie przed zakupem.

Jaki jest koszt użytkowania SwimRamp

Na tą chwilę aplikacja jest darmowa. Udało mi się ją doprowadzić do miejsca, gdzie jest w pełni funkcjonalna, ale jest jeszcze sporo ulepszeń do wprowadzenia. W jakiejś dalszej przyszłości, gdy aplikacja będzie „wykończona pod klucz” zapewne wprowadzone zostaną drobne opłaty.

Jakie języki obsługuje aplikacja

Interfejs aplikacji jest obecnie w 99% po angielsku (to ma być hit eksportowy 😉 ), ale same treningi (pliki dźwiękowe) mogą być generowane po polsku lub po angielsku.

Czy w aplikacji są gotowe treningi/plany?

Tak w aplikacji jest kilka gotowych treningów i 1 plan przewidziany na 15 treningów. Plan jest pisany z myślą  o triathlonistach pływających w tempach 7:30-9:00/400m, którzy mogą na basenie bywać 2-3 razy w tygodniu.

Można również wpisywać własne treningi / przerabiać istniejące. Wszystko za pomocą prostego generatora działającego na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Oczywiście docelowo gotowych planów i treningów będzie więcej.

Gdzie się mogę zarejestrować?

Fajnie, że pytasz 😉 Wystarczy wejść na adres:

https://app.swimramp.com

Klikamy „create new account” i rejestrujemy się. Dalej postępujemy zgodnie z poradami aplikacji.

Miłej zabawy. Jeśli masz pytania to pisz śmiało w komentarza na blogu, lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Comments

 1. Odpowiedz

  • Author Image By Marcin

   Odpowiedz

 2. Author Image By Ł.O.

  Odpowiedz

  • Author Image By Marcin

   Odpowiedz

   • Author Image By Ł.O.

    Odpowiedz

    • Author Image By Marcin

     Odpowiedz

     • Author Image By Ł.O.

     • Author Image By Ł.O.

     • Author Image By Marcin

 3. Author Image By Grzegorz

  Odpowiedz

  • Author Image By Marcin

   Odpowiedz

 4. Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *